English Deutsch
 • Przechowalnia 0
 • Korekcja racic

  Zdrowe racice to więcej mleka!


  Krowy mleczne muszą dobrze stać na nogach, tylko wówczas można oczekiwać od nich wysokiej wydajności mlecznej.

  Zwięrzęta utykające i kulejące trudniej się poruszają, gorzej pobierają paszę i dają w laktacji o tysiąc litrów mleka mniej. Choroby racic- które często pozostają nierozpoznane - są przyczyną zaburzeń przemiany materii czy też problemów w rozrodzie. Są to straty, na które żaden producent mleka nie może sobie pozwolić.

  Profesjonalna pielęgnacja racic niesie ze sobą wiele korzyści:
  1) podczas korekcji można wcześniej zauważyć i zareagować na defekty, czy objawy chorób racic,
  2) korekcja racic u zdrowej krowy trwa o wiele szybciej niż u chorego zwierzęcia,
  3) zdecydowanie obniża koszty produkcji. Biorąc pod uwagę straty wynikające z kulawizny, korekcja we właściwym czasie jest zawsze opłacalna.

  O racice naszych zwierząt powinniśmy dbać od ich najmłodszego wieku. Właściwa pielęgnacja w tym okresie może nawet całkowicie wyeliminować wady postawy, ze względu na dużą elastyczność kończyn.

  Pierwszej kontroli stanu racic dokonujemy u jałówek w wieku 12-16 miesięcy. Jednak zgodnie z zasadą, że profilaktyka jest najważniejsza - im wcześniej zaobserwujemy i zdiagnozujemy problem, tym większą będziemy mieć szansę na szybką reakcję i jego rozwiązanie. U zwierząt bez wad postawy, pierwszą korekcję wykonujemy w wieku 18-20 miesięcy.

  Od tego czasu zabieg powinien być wykonywany regularnie, minimum 2 razy w roku (obory wolnostanowiskowe,  o wydajności do 8 000 kg).

  W przypadku obór, gdzie schorzenia racic są częste (powyżej 40%) oraz takich, gdzie wydajność przekracza 8 000-9 000 kg, korekcja powinna być robiona 3-4 razy do roku.

  U krów korzystających z pastwiska, korekta racic powinna być wykonana na 4-6 tygodni, zarówno przed wyjściem na pastwisko, jak i przed powrotem do obory na okres zimy. W obu sytuacjach istotne jest, aby podeszwy racic były grubsze, ze względu na zmianę rodzaju podłoża.
  Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.